Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська Політехніка»
Кафедра Фізики
Звіт
Про виконання лабораторної роботи № 8
Визначення електрорушійної сили джерела струму методом компенсації
Мета роботи: Вивчення компенсаційного методу та визначення невідомої ЕРС джерела струму.
Прилади і матеріали: Гальванометр, два джерела струму з відомою ЕРС, реохорд, магазин опорів, два джерела з невідомою ЕРС.
Короткі теоретичні відомості:
Величина, яка дорівнює роботі, що виконується сторонніми силами при переміщенні одиночного додатнього заряду, називається електрорушійною силою (ЕРС). Вона діє в електричному колі або його ділянці. Заряди у замкненому колі переміщаються за рахунок енергії джерела струму, тому поняттям ЕРС користуються для характеристики джерела.
Розрахункова формула:
Обчислення похибок:
Таблиці результатів вимірювань та розрахунків:
ε0=1,018 В
№
, Ом
, Ом
, Ом
, Ом
,
В
,
В
, %
,
В
, В
, %
1
2000
1,49
1,66
1,17
1,134
0,226
19,9
0,799
0,269
33,7
2
3000
1,3
1,55
0,89
1,214
0,146
12
0,697
0,167
24
3
4000
1,08
1,41
0,54
1,329
0,031
2,3
0,509
0,021
4,1
4
5000
0,86
1,3
0,31
1,539
0,179
11,6
0,367
0,163
44,4
5
6000
0,7
1,09
0,20
1,585
0,225
14,2
0,291
0,239
82,1
Сер
1,36
0,161
12
0,53
0,172
37,7
Обчислення значень :
1) = 1,018·1,66/1,49 = 1,134 B
2) = 1,018·1,55/1,3 = 1,214 B
3) = 1,018·1,41/1,08 = 1,329 B
4) = 1,018·1,3/0,86 = 1,539 B
5) = 1,018·1,09/0,7 = 1,585 B
сер = (1,134+1,214+1,329+1,539+1,585)/5 = 1,36 B
Обчислення значень :
1) = 1,018·1,17/1,49 = 0,799 B
2) = 1,018·0,89/1,3 = 0,697 B
3) = 1,018·0,54/1,08 = 0,509 B
4) = 1,018·0,31/0,86 = 0,367 B
5) = 1,018·0,2/0,7 = 0,291 B
сер = (0,799+0,697+0,509+0,367+0,291)/5 = 0,53 B
Обчислення абсолютних похибок ,:
1) = 1,36 – 1,134 = 0,226 B
2)= 1,36 – 1,214 = 0,146 B
3)= 1,36 – 1,329 =0,031 B
4)= 1,539 – 1,36 = 0,179 B
5)= 1,585 – 1,36 = 0,225 B
1)= 0,799 – 0,53 = 0,269 B
2)= 0,697 – 0,53 = 0,167 B
3)= 0,53 – 0,509 = 0,021 B
4)= 0,53 – 0,367 = 0,163 B
5)= 0,53 – 0,291 = 0,239 B
сер = (0,226+0,146+0,031+0,179+0,225)/5 = 0,161 B
сер = (0,269+0,167+0,021+0,163+0,239)/5 = 0,172 B
Обчислення відносних похибок , :
1) = 0,226/1,134 = 0,199*100% = 19,9%
2) = 0,146/1,214 = 0,12*100% = 12%
3) = 0,031/1,329 = 0,023*100% = 2,3%
4) = 0,179/1,539 = 0,116*100% = 11,6%
5) = 0,225/1,585 = 0,142*100% = 14,2%
1) = 0,269/0,799 = 0,337*100% = 33,7%
2) = 0,167/0,697 = 0,24*100% = 24%
3) = 0,021/0,509 = 0,041*100% = 4,1%
4) = 0,163/0,367 = 0,444*100% = 44,4%
5) = 0,239/0,291 = 0,821*100% = 82,1%
сер = (19,9+12+2,3+11,6+14,2)/5 = 12%
сер = (33,7+24,+4,1+44,4+82,1)/5 = 37,7%
Запис остаточних результатів:
= 1,36±0,161 В з точністю 12%
= 0,53±0,172 В з точністю 37,7%
Висновок:
На цій лабораторній роботі я визначив ЕРС джерела струму за допомогою методу компенсації. Результати вийшли зі значною похибкою, що пов’язано з неточністю у вимірюваннях.